احمد نادری

توسعه دهنده فول استک

author
author

احمد نادری

توسعه دهنده فول استک

دستورات مهم کامند های artisan در لاراول

لاراول مجموعه ای عالی از دستورات artisan  داره، احتمالاً بیشترین استفاده از آنها عبارتند از make:xxx – مثل make:model یا make:migration و غیره. تو این قسمت توضیحات مخصتری راجبشون میدم .

queue  : لاراول امکان افزودن فرایندهای مختلف به صف رو فراهم کرده. صف ها معمولا برای کارهای سنگین استفاده میشه مثلا وقتی کاربر میخواد از یک دیتای بزرگ گزارشگیری کنه بهش میگیم درخواستت رو گرفتیم و جوابشو رو بعد از تکمیل بهت ارسال میکنیم. یعنی کارهای سنگین رو میزاریم تو بک گراند و صف

job: فقط یک کار رو انجا م میده. مثلا میتونن تو صف ها باشند. همچنین از جاب ها برای کارهای زمان بندی شده هم استفاده میشه مثلا روز تولد هر شخص براش پیامی بفرست !

event : فرض کنید می‌خواهیم زمانی که کاربر تو سایت ثبت‌نام کرد، پیامکی براش ارسال بشه. در این حالت، ثبت‌نام کاربر یک event هست و ارسال‌کننده‌ی پیامک یک Listener. یک ایونت میتونه شامل چند تا listener باشه. در واقع Listener ها گوش به فرمان Event هستند.

تفاوت job و event : 

قدرت رویدادها اینه که ما می‌توانیم چندین کاررا برای یک رویداد ثبت کنیم ولی تو job فقط یک کار انجام میشه . جاب ها کاری هست که زمانبره و پشت صحنه انجام میشه .

درباره من
  • سلام به وب سایت من خوش اومدید ! از سال 1388 که وارد دنیای برنامه نویسی شدم تجربیات خودم رو از پروژه های مختلف به دست آوردم و همیشه سعی کردم تا مهارت های فنی و رفتاری خودم رو ارتقا بدم تا بتونم برای خودم و سازمانی که در آن کار می کنم بهترین باشم . من عاشق یادگیری هستم و همیشه از چالش های جدید هیجان زده میشم چون اونارو کلید موفقیت و رشد خودم می دونم.
  • @ahmadnaderi01
arrow